Deze maand in Terugblik

januari 2012
-
Van de redactie
Maritieme notities rond de eerste schoten van de oorlog 2
Het noodlot van de bemanning van de Modjokerto
Nieuws
Reis naar de vrijheid in Engeland
Een Firefly op de Schiedamsedijk
Recensies
Boekendienst
Verenigingsnieuws
-
Leden ontvangen maandelijks de Terugblik.
Terugblik 40-45In december 2010 vierden wij een jubileum.Toen verscheen het 500e nummer van ons maandblad Terugblik '40-'45In dit document vindt u korte samenvattingen van het maandblad van de Documentatiegroep 40-45: Terugblik ’40 – ’45. De samenvattingen gaan terug tot en met de Terugblik van januari 2008.In die maand verscheen de Terugblik voor het eerst in het nieuwe (huidige) format.Let op: dit document is nog in ‘aanbouw’. Momenteel zijn er samenvattingen opgenomen van de nummers:
- Oktober 2010;
- September 2010;
Terugblik 40-45: Oktober 2010 – nr 10 (498)
In deze Terugblik zijn naast de vaste rubrieken, de volgende artikelen opgenomen:
- Vrijwillige Luchtafweer 1938 – 1940;
- Nederlandse veldpost (1904 – 1940) en militaire portvrijdom;
- Middelburg 17 mei 1940: een terreurbombardement?
Het artikel over de Vrijwillige Luchtafweer is geschreven door historicus Wim de Natris. Het behandelt de rol van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, de oprichting van (vrijwillige) lokale korpsen Luchtafweerdienst eind jaren dertig en de wijze van financiering van die initiatieven. Een interessant stuk over hoe de particuliere behoefte tot bescherming tegen luchtaanvallen (bombardementen) de grondslag werd voor het overheidsbeleid ten aanzien van de luchtverdediging van ons land.R.E. Taselaar schrijft over het systeem van de Nederlandse Veldpost en de militaire portvrijdom. Ook dit keer neemt Taselaar poststukken en veldpoststempels als uitgangspunt van zijn verhaal.Tot slot een artikel van Victor Laurentius over de verwoesting van Middelburg in de meidagen van 1940. Was een Duits (terreur) bombardement hier de oorzaak van of andere vormen van oorlogsgeweld? Aanleiding voor dit stuk is het onlangs verschenen boek ‘Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bombardement’. Laurentius beschrijft conclusies uit dit boek die in antwoord op de gestelde vraag aangeven dat “de verwoesting van Middelburg ... in de eerste plaats [werd] veroorzaakt door een Duitse artilleriebeschieting, ondersteund door slechts een Kette, een eenheid van drie a vier bommenwerpers van de Luftwaffe.” (p17)Naast deze artikelen zijn ook drie recensies opgenomen over de onderstaande drie boeken:
- Zicht op verleden. Vervolging en deportatie van de Sinti en Roma;
- Verzetsman Gerrit Kastein 1910 – 1943;
- Rotterdam oorlogshaven.Terugblik 40-45: September 2010 – nr 9 (497)
In Terugblik nummer 497 (september 2010) zijn naast de vaste rubrieken Lezers Service, Boekendienst en Verenigingsnieuws een vijftal artikelen opgenomen.Ten eerste een artikel door R.E. Taselaar over de werkdienst Holland in de Oekraïne. Op de door Taselaar bekende wijze wordt aan de hand van een post document uit de oorlogsperiode – dit keer een enveloppe uit 1944 – het verhaal verteld van de werkdienst Holland in de Oekraïne.Vervolgens wordt in het door A. Siebelt geschreven ‘Het Nationaal Steunfonds in Leiden’ het werk van Het Nationaal Steunfonds (NSF) in en om Leiden uiteengezet. Aan bod komen onder meer de werkwijze van het Steunfonds, de gedane steunbetalingen maar ook de periode na de oorlog. Wist u bijvoorbeeld dat de stichting NSF tot in 1953 doende is geweest met de afhandeling van financiële claims ten behoeve van de illegaliteit?Ten derde het laatste deel van de ‘Heksenketel van Zutphen’. Hierin doet Horst Boerner weer verslag van zijn belevenissen in de aprildagen van 1945 in de omgeving van Zutphen. Dit keer worden hij en zijn medestrijders krijgsgevangen gemaakt door Franstalige Candezen. Bijzonder om deze ervaringen van ‘Duitse zijde’ te lezen.Voorts vindt u een korte bijdrage van A.Siebelt over de Atlantikwall in Denemarken met mooie foto’s en tot slot het vierde deel van ‘Vertrek Koningin en ministers uit Hoek van Holland ‘ dat dit keer handelt over de ‘bijzondere’ terugkeer van MP De Geer in bezet Nederland.
Verenigingsnieuws

